IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Artists Community, Critiquing each others work.
MotherGoose
post Nov 25 2007, 10:00 PM
Post #1

Advanced Member
Group Icon

Group: Artist
From: Planet Earth/Планета Земля
Member No.: 2,664

I am new to this forum. However, I have already noticed something amazing and frightening to me about this group of artists. You all critique each others work. You make comments and suggestions, add tips and ideas, and the artist then makes the changes, or says they are happy with it as it is, and they do not make the suggested changes.

This is amazing to me because it appears to be right and good. It is a mature approach and the reason such top quality smilies are produced here.

It is frightening to me because I have never experienced it before. When I was a small child I used to draw cartoons. I had a Gangster or "Don" like Awian's Avatar, only he was a Rat. He even had the same kind of hat that this smiley wears. This Rat was tuff, smoked cigarets and had a gun.

Sadly my older brother was a very sick child. He would kill and torture my pets. He broke my bones, and every day made my life awful. His joy was hurting others. He also did this to my little brother, who killed himself because of all this when he was 17 years old.

Well, one day I came home from school to find all my note books with my cartoons and drawings in them torn up, and all my art pencils broken and thrown around my room. I knew he did this awful thing. I didn't cry. I just cleaned up the mess, threw away the pieces, and never drew or did art work again. I had to not care so I could survive.

Years later, when I got strong enough to be soft, I took up art work again. It was so good to have that part of me back. But I never showed it to any one. That part of me, the one who did at never grew up. It never matured into an adult. I can see now that this immature part of self is still a scared to be hurt little girl. I can see that because I risked showing my art to others.

I tell you all this because I want to thank you for showing me a new way. This will not be easy, but I plan to be brave and keep trying to grow up that part of me, and grow up my art work. drinks.gif

Я новичок в этом форуме. Однако, я уже заметил
нечто удивительное и пугающий мне об этой группе
художников. Вы все критики друг друга работы. Чтобы внести замечания
и предложения, добавлять советы и идеи, и затем делает исполнителя
изменения, или говорит они счастливы с ней, как она, и они
не делают предлагаемых изменений.

Это удивительно для меня, поскольку она, по-видимому, права и добра.
Это зрелый подход, и причина такого высокого качества smilies
производятся здесь.

Это пугающий мне, потому что я никогда не сталкиваются ее
до. Когда я был маленьким ребенком я бы обратить карикатуры. Я
Гангстер или один "Дон", как Awian в Аватара, только он Крыса. Оратор
даже такая же шляпа, что этот смайлик изнашивается. Это Крыса
был tuff, копченая cigarets и оружия.

К сожалению мой старший брат был очень больным ребенком. Он будет убивать и
пытки мои домашние животные. Он разбили мои кости, и каждый день сделал мою жизнь
ужасно. Его радость была ущемляя других. Кроме того, он делал это для моей
мало брата, которые убили себя из-за всего этого, когда он
было 17 лет.

Итак, в один прекрасный день я пришел домой из школы, чтобы найти все мои сведению
книги с моего карикатуры и рисунки в них порезы, и все мои
искусство карандаши сломанной и бросали вокруг моей комнате. Я знал, он
это ужасная вещь. Я не плакать. Я просто очищен в столовые,
бросали за фигуры, и никогда не обращает или же художественного снова. Я
были не так ухода я мог выжить.

Годы спустя, когда я получил достаточно сильны, чтобы быть мягкой, я рассмотрела искусства
работу снова. Было так хорошо иметь, что часть меня. Но я
никогда не показывает ей одной. Та часть меня, тот, кто делал на
никогда не росли. Он никогда не сформировались во взрослого. Я вижу теперь
, что это незрелые части самообороны еще испытывая чувство к пострадают
маленькая девочка. Я вижу, что поскольку Я рисковал показ моего искусства
другие.

Я говорю вам все это потому, что я хочу поблагодарить Вас за проявленную мне
по-новому. Это будет нелегко, но я планирую быть смелым и
продолжать пытаться расти, что часть меня, и расти моя статья
работы.
Go to the top of the page
Add Name in post
+Quote Post
Aiwan
post Nov 25 2007, 11:04 PM
Post #2

Don
Group Icon

Group: Godfather
From: RUSSIA
Member No.: 1

Колобки это, как раз то самое, что скрывается в глубине души каждого из нас. Для кого-то оно родом из детства smile.gif Многое, что делают колобки взято из моей жизни, очень многое я вытворяю валяя дурака. Так, что колобки это очень личное и частное. Не надо бояться показать ваши работы, никто не будет смеяться или критиковать со злостью. А если кто-то посмеет, то я сразу же наведу порядок. Как никак, я Крестный Отец. smile.gif Каждый, кто рисует НАСТОЯЩИХ КОЛОБКОВ произносит клатву: "Мы добрые и веселые, дарим людям радость!"

Добро пожаловать! Пишу на русском, писать на английском могу плохо. pardon.gif

--------------------
p.s. Обладаю смехотворными способностями в рисовании... I have a ridiculous drawing ability...
I'm sorry. But this forum is my home and I write in Russian here. I write in English when I can!
Написать мне письмо можно здесь. You can send me a message here.
Add Name in post
+Quote Post
MotherGoose
post Nov 26 2007, 12:27 AM
Post #3

Advanced Member
Group Icon

Yes... "from the depths of the soul" comes art, and smilies. cray.gif tender.gif Your words touched me deeply. Thank you. give_rose.gif

I know you have made a safe place. I trust you all. You have all been kind and funny. air_kiss.gif

I also know we have all struggled with hurts and pain. I didn't know this part of me was such a young child. But, it makes sense, it was sleeping for all these fifty one years.

No need to apologize for Russian reply, in Awain's house we speak Russian. drinks.gif

Да ... "из глубины души" происходит искусства, и smilies. cray.gif tender.gif Ваши слова глубоко меня затронула. Спасибо. give_rose.gif

Я знаю, что вы сделали в безопасное место. Я надеюсь, все вы. Вы все добрые и смешные. air_kiss.gif

Я знаю также, мы все боролись с вредит и боль. Я не знаю, что это часть меня был такой маленький ребенок. Но, имеет смысл, было спали за все эти пятьдесят один лет.

Не нужно извиниться за русский ответ, в Awain дома мы говорим русский. drinks.gif
Add Name in post
+Quote Post
Laie
post Nov 26 2007, 12:37 AM
Post #4

Advanced Member
Group Icon

Member No.: 140

First of all, I know that I'm not an artist. I enjoy doing little animations that can be used for people in forums etc..

I like constructive criticism, that allow you find the best result but finally you must decide. Smileys can be changed quite easily so suggestions with respect and good mood are always welcome. Is a dialectic way to learn and progress.
When I begin a smiley I never know how will be fisnish. I do changes and more changes until I like the result. I know is a personal taste, so
if anyone don't like my smileys nothing matters. Is not a personal question against you, so there is no reason for do not share your work.

--------------------

Add Name in post
+Quote Post
ilja
post Nov 26 2007, 02:28 AM
Post #5

Member

Group: Members
Member No.: 2,562

Oh Mother Goose. I am so sorry for all you went through as a child and especially losing your little brother. I can't imagine having to grow up the way you did and am quite saddened that you had to put away your love of art for so long.

Thank you for sharing your story with us. It makes my pleasure with your talent all the more sweet. I know you haven't been on here long and neither have I for that matter but I have noticed something extra special about your smilies that portrays a kind of personality that is unique and special of it's own accord. Please, please keep it up as I look forward to sharing your little people with all the other special people in my life.

God bless you sweet lady.

--------------------
. . . . . . . . . . . .
Add Name in post
+Quote Post
Katinka
post Nov 26 2007, 02:54 AM
Post #6

Member
Group Icon

Group: Kolobok Fan
From: Pécs, Hungary
Member No.: 2,342

Dear MotherGoose! I don't know what to say. I am deeply moved and feel so honored. give_rose.gif And we probably all feel the same. You trusted us, trusted this community to share your life with.

Please never grow up, never lose your pure soul, you wonderful personality. We are all childlike here. I am not saying childish, cause I don't like that word. Sometimes when I tell how I love tales, smilies, fairies, miracles... and such, my colleges say: "Oh, you are so childish!" No, I am not! I just don't want to grow up if it means being sad, bored, bitter and hopeless.

God bless you MotherGoose! We love you, need your company and your art!

This post has been edited by Katinka: Nov 26 2007, 02:55 AM

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
ninapooh
post Nov 26 2007, 03:18 AM
Post #7

Member
Group Icon

From: London, UK
Member No.: 2,264

I have not much to add to what the others have already said, except this. You are an incredibly strong person. You have overcome all the hurt that was done to you. Perhaps this place is the last piece of that great big jigsaw that is called life, and you will be able to lay your ghost to rest, and enjoy life as your should enjoyit. We are here for you.

Perhaps (and I am talking to all of you artists) one of you can make a beautiful in memoriam smiley, someting that we can use to remember those who are no longer with us, not a sad one but a mixture of sad and happy. What do you think.

Mothergoose, you're a

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
evergreen
post Nov 26 2007, 04:17 AM
Post #8

Member

Member No.: 2,207

(((((MotherGoose)))))

Thank you for sharing and trusting US (Kolobok family)
with your story.

It is so sad cray.gif that you didn't have your "art" to get you
through the very difficult time when needed most...art is very therapuetic.

I had an older brother who seemed NOT to have a conscience or soul.

In the long run...their loss.

I thank you for having the courage to share your art in this forum and
"see" how much joy you bring to others.

Add Name in post
+Quote Post
mystic cat
post Nov 26 2007, 06:03 AM
Post #9

Member
Group Icon

From: Texas,USA
Member No.: 1,657

give_rose.gif Mothergoose, I am so glad you are here with such a kind and sweet forum. You fit in nice here.. You have a great love for art and do beautiful work!

I am sorry for the years you had bad time.You did not deserve that at all.You are very sweet lady, have been so nice to all that is here.

Thanks for sharing your art with us, and this you have posted here..Hugs from a friend

This post has been edited by mystic cat: Nov 26 2007, 06:14 AM

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
Doc
post Nov 26 2007, 03:04 PM
Post #10

Member
Group Icon

From: Holland
Member No.: 2,051

Mothergoose, you will forever be my *best* drinks.gif

--------------------
I'M NOT A COMPLETE IDIOT...
...some parts are missing

Add Name in post
+Quote Post
MotherGoose
post Nov 27 2007, 12:25 AM
Post #11

Advanced Member
Group Icon

Oooooooo you are all so very kind!!! I hope I did not give anyone the idea I was not going to post my smilies. I just wanted to share the surprising fear I found inside of me when I joined your community. That fear has always been there. Letting it be seen and known to myself and others means I DO trust you all.

I agree Laie, it is a good way to learn and progress. A very right and good way.

What is child like about that part of me is thinking a suggestion means the inside me is wrong or bad. My adult mind knows that is not true, but that child self is still learning. wink.gif But, please, do help me learn and progress. I am not a delicate flower. nea.gif mosking.gif

I promise Katinka, I will always be a happy child! It is life's joy!! One of the best things about this community is I have found other playful child like people here.

I am sorry Cathy you also had a brother with no conscience or empathy. You KNOW what I mean then.

Bless you all for your good hearts. I hope I did not cause pity for me, but instead encouraged everyone to take risks and be brave enough to be soft and child like. give_rose.gif

Oooooooo вас все это очень теплые! Я надеюсь, что не дает
никому идею я не собираюсь после моего smilies. Я просто
хотел поделиться удивительным страха я обнаружил внутри меня, когда я
присоединился к вашему сообществу. Этот страх всегда был там. Сдача
это видно и известно, я и другие средства целевого я вам DO
все.

Я согласен Laie, это хороший способ узнать и прогресса. Очень
право и хороший способ.

Что ребенок, как о том, что часть меня имеет в виду один
предложение означает внутри меня неправильно или плохо. wink.gif Мое внимание взрослых
знает, что это не верно, но что ребенок самоуправления по-прежнему обучения.
Биты, пожалуйста, помогите мне сделать учиться и прогресса. Я не хрупкий
цветок. nea.gif mosking.gif

Я обещаю, Katinka, я всегда будут рады ребенка! Важно
жизнь в радость! Одна из лучших вещей об этом сообщество я
нашли другие игры детей, как здесь.

Я извиняюсь Кэти Вы также имел брат, не совести или
сопереживания. Вы Знаете что я имею в виду то.

Благословить всех вас за ваши добрые сердца. Я надеюсь, не вызывают жалости
для меня, но вместо этого призвал всех пойти на риск и
мужество быть мягкой и, как ребенок. give_rose.gif
Add Name in post
+Quote Post
Katinka
post Nov 27 2007, 12:34 AM
Post #12

Member
Group Icon

No, not pity at all, dear MotherGoose! smile.gif I look up to you. I feel a great strenght in you. You are a wonderful creature and I DID learn from you and from your story. I learned again that our time always comes. When we leave our ghosts behind and when we are able to do that, we are ready to find friends, soulmates and live our lives fully!

THANK YOU, MOOTHERGOOSE! give_rose.gif

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
MotherGoose
post Nov 27 2007, 12:43 AM
Post #13

Advanced Member
Group Icon

QUOTE (Katinka @ Nov 26 2007, 01:34 PM) *
No, not pity at all, dear MotherGoose! smile.gif I look up to you. I feel a great strenght in you. You are a wonderful creature and I DID learn from you and from your story. I learned again that our time always comes. When we leave our ghosts behind and when we are able to do that, we are ready to find friends, soulmates and live our lives fully!

Awwwwww so well said Katinka!! tender.gif cray.gif

(Katinka? How did google translator do in changing my post from English to Russian?)
Add Name in post
+Quote Post
Katinka
post Nov 27 2007, 12:59 AM
Post #14

Member
Group Icon

Dear MotherGoose! I learned Russian for six years in the primary school, but have not been practising it for many many years. It is so wonderful that here I can test my knowledge and learn again. And enjoy it greatly. So I am still very far from good. But as I can tell, your translator worked very well. It is IMtranslator, right? I too use that when I am stuck. JC suggested me that tool instead of AltaVista Babel and he was right. It is much much better! smile.gif

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
MotherGoose
post Nov 27 2007, 01:06 AM
Post #15

Advanced Member
Group Icon

This is google, but I could bable too. You do a great job helping here. We need Katinka!! For many wonderful reasons. wink.gif
Add Name in post
+Quote Post
Katinka
post Nov 27 2007, 01:23 AM
Post #16

Member
Group Icon

QUOTE (MotherGoose @ Nov 26 2007, 11:06 PM) *
You do a great job helping here. We need Katinka!! For many wonderful reasons. wink.gif

I am so happy and so so so... touched... THANK YOU SO MUCH!

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
ilja
post Nov 27 2007, 06:04 AM
Post #17

Member

Member No.: 2,562

QUOTE (Katinka @ Nov 26 2007, 03:34 PM) *

Yes, what she ^^^ said! I too do not have pity for you but admire your strength for daring to speak from your heart. Your post is one of those that is making this place more and more dear to my heart. I normally spend my time on the computer at another place where there is much debate and find this place to be a calming balm for my soul.

Thanks to everyone here.

--------------------
. . . . . . . . . . . .
Add Name in post
+Quote Post
MotherGoose
post Nov 27 2007, 11:20 AM
Post #18

Advanced Member
Group Icon

QUOTE (ilja @ Nov 26 2007, 07:04 PM) *
Yes, what she ^^^ said! I too do not have pity for you but admire your strength for daring to speak from your heart. Your post is one of those that is making this place more and more dear to my heart. I normally spend my time on the computer at another place where there is much debate and find this place to be a calming balm for my soul.

Thanks to everyone here.

OOooooo... Awwwwww I need a happy tears smiley! Like this ~> tender.gif cray.gif

Wow. ilja... you and so many "true from the heart" people here make me have tears of joy. Thank you. *Joy* is that connected and satisfied soul experience that has nothing to do with "happy". That smiley you just used (I have not seen it before) expresses *Joy* so well. give_rose.gif clapping.gif

So this is the smiley that came from this conversation in this thread. It's a remake of an smiley I say a long time ago. But it has that 'safety and love for the inner little" feel to me.

Add Name in post
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2021 - 03:41 AM