IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> All about Fool's smilies, Все о творчестве Fool'a.
little girl
post May 31 2007, 02:51 PM
Post #1

Member

Group: Members
From: Berlin / Germany
Member No.: 1,402

I love the foolstown-smilie very much !!

..who can go on working in this style ? ..I miss them very much !!

http://www.foolstown.com/en/sm_all.htm

--------------------
.¸. .¸.•*•.¸.¸.•*•.¸.I LoVe KoLoBoKs !.¸.¸.•*•.¸.•-»
Go to the top of the page
Add Name in post
+Quote Post
dilia
post May 31 2007, 04:59 PM
Post #2

Main Assistant
Group Icon

Group: Super Moderator
From: Russia
Member No.: 4

Fool is another smile-maker.. he makes them much longer than Aiwan does. As i know Fool's smilies have been made by another way, not like most of koloboks. Fool is a pixelart artist and his smiles kind of that art.
Add Name in post
+Quote Post
Doc
post May 31 2007, 06:51 PM
Post #3

Member
Group Icon

Group: Kolobok Fan
From: Holland
Member No.: 2,051

I like Aiwans smilies more, Fool's smilies are nice but "more 2D" than aiwans and his fellow artists smilies.
It maybe a dumb question, but which smiley would you like to be koloboked, little girl?

--------------------
I'M NOT A COMPLETE IDIOT...
...some parts are missing

Add Name in post
+Quote Post
little girl
post May 31 2007, 11:29 PM
Post #4

Member

QUOTE(Doc @ May 31 2007, 05:51 PM) [snapback]8301[/snapback]
It maybe a dumb question, but which smiley would you like to be koloboked, little girl?

Doc, i don't know... I like them in such a way as they are... theirs movability...
but maybe them more coffin-sluggishly. >>

on_the_quiet2.gif a friend of me is a smoker and I am not .
...he also loves kolobok-smilie... wink.gif biggrin.gif

..and maybe this smilie >

..sorry for my bad english , maybe ..i use a translator .. pardon.gif

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
hornblower
post Jun 2 2007, 09:41 AM
Post #5

Member
*

From: France
Member No.: 1,316

QUOTE(Doc @ May 31 2007, 05:51 PM) [snapback]8301[/snapback]
I like Aiwans smilies more, Fool's smilies are nice but "more 2D" than aiwans and his fellow artists smilies.

Hi Doc, hi.gif

some monthes ago, I asked in another topic if this Fools one could be koloboked :

but got no answer.

Perhaps could you do it ? help.gif

This post has been edited by hornblower: Jun 2 2007, 09:42 AM

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
Aiwan
post Jun 2 2007, 02:07 PM
Post #6

Don
Group Icon

Group: Godfather
From: RUSSIA
Member No.: 1

Мне очень нравятся смайлы Fool'a, более того, Я считаю что он один из лучших аниматоров. Я начал рисовать мало знакомый с его творчестовм и попал к нему на сайт уже после того как выложил свой первый пак со смайлами. Соотвественно, мы развивались разнми путями но наши работы во многом похожи, скорее благодаря нашему взгляду на многие вещи, через призму юмора и сатиры. Он один из первых сделал так, что смайл начал передавать эмоцию а не изображать статично. Некоторые работы Fool'a настолько хороши, что я не смог бы переделать их лучше, я имею ввиду ИДЕЮ смайла. Ведь идея это можно сказать, основной стержень работы, как бы хорошо она не была выполнена, без идеи смайл мертв. (Причина почему я 99% просьб не удовлетворяю. Идея интересная одному чаще всего не нужна никому.) В моем творчестве есть какое-то влияние работ Fool'a, но это не было чем то конкретным или не было сделано специально. К примеру, смайл crazy.gif это идея Фула. Конечно нарисована она можно сказать ну просто совсем по другому, но я не отричцаю что пока я лучьше не придумал. Да может и не надо изобретать велосипед? Буквально на днях я поговорил с Fool'ом и он дал мне добро на свои работы, поэтому я могу использовать его идеи с его разрешения. Возможно классика смайлов Fool'a будет представлена, каким то образом в моем творчестве. Но я не собираюсь тупо копировать все работы или строго по кадрам, это ни к чему. Просто есть интерсные решения которые просто въелись в быт интернетсообщества и это надо преумножать и сохранять smile.gif Вот наша с Fool'ом переписка (без личных вопросов smile.gif )

Цитата(Aiwan @ Сегодня, 12:41 PM) [snapback]8339[/snapback]
Привет, Fool!

Слушай, у меня к тебе вопрос, ты не против будешь если я некоторые твои идеи конвертну в колобковый формат? Больно уж не охота велисапед изобретать, а без спросу как то неудобно smile.gif

Цитата(Fool @ Сегодня, 12:41 PM) [snapback]8339[/snapback]
Здоров=)

Да ради бога, перекраивай - была бы охота=)

--------------------
p.s. Обладаю смехотворными способностями в рисовании... I have a ridiculous drawing ability...
I'm sorry. But this forum is my home and I write in Russian here. I write in English when I can!
Написать мне письмо можно здесь. You can send me a message here.
Add Name in post
+Quote Post
dilia
post Jun 2 2007, 04:08 PM
Post #7

Main Assistant
Group Icon

на ум слоган сразу пришел... Россия - щедрая душа....
Add Name in post
+Quote Post
Doc
post Jun 2 2007, 06:03 PM
Post #8

Member
Group Icon

My online translator keeps me puzzled, so please dilia, can you help me?

--------------------

Add Name in post
+Quote Post
dilia
post Jun 2 2007, 06:56 PM
Post #9

Main Assistant
Group Icon

I'm too lazy today.....

Aiwan says that he asked for permission to use fool's ideas to convert them into koloboks. Fool said ok. Fool is also russian.
Add Name in post
+Quote Post
little girl
post Jun 3 2007, 11:46 PM
Post #10

Member

QUOTE(dilia @ Jun 2 2007, 05:56 PM) [snapback]8352[/snapback]
I'm too lazy today.....

acute.gif biggrin.gif wink.gif

@aiwan
thanks for the long answer ! drinks.gif ..but I must look for a translator. biggrin.gif

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
viannen
post Jun 4 2007, 03:08 AM
Post #11

Member
Group Icon

Group: Artist
From: Canada
Member No.: 1,273

QUOTE(Doc @ May 31 2007, 11:51 AM) [snapback]8301[/snapback]

Well, I think Fool is an absolutely brilliant animator, and eventhough I prefer to make Aiwan's Koloboks, I love Fool's smilies as well. And they're harder to make than they may look. I was asked some time ago to convert my marionette to Fool's style, and it was anything but easy, partly because it's on an even smaller scale.

-->

--------------------
Namasté,

You can't choose the world you live in, but you can choose how you live. You can't choose what they may take away, but you might choose what you give.

Add Name in post
+Quote Post
little girl
post Jun 4 2007, 11:14 AM
Post #12

Member

QUOTE(viannen @ Jun 4 2007, 02:08 AM) [snapback]8421[/snapback]
I was asked some time ago to convert my marionette to Fool's style, and it was anything but easy, partly because it's on an even smaller scale.

-->

....waaaaaaaah... VIANNEN ... I love it !!!

good work !!

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
Doc
post Jun 4 2007, 01:13 PM
Post #13

Member
Group Icon

clapping.gif Nice work Viannen good.gif I like the Fools remake much but nothing beats a real kolobok, right? smile.gif

--------------------

Add Name in post
+Quote Post
little girl
post Jun 4 2007, 01:28 PM
Post #14

Member

QUOTE(Doc @ Jun 4 2007, 12:13 PM) [snapback]8433[/snapback]
I like the Fools remake much but nothing beats a real kolobok, right? smile.gif

I love mine fools as very much, as koloboks!

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
mystic cat
post Jun 4 2007, 06:43 PM
Post #15

Member
Group Icon

From: Texas,USA
Member No.: 1,657

clapping.gif I love him! Great work viannen!

I love the koloboks.. They are sweet little people! biggrin.gif tender.gif All the artist are the sweet parents..

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
dilia
post Jun 5 2007, 01:13 AM
Post #16

Main Assistant
Group Icon

Цитата(Aiwan @ Jun 2 2007, 03:07 PM) [snapback]8342[/snapback]
Мне очень нравятся смайлы Fool'a, более того, Я считаю что он один из лучших аниматоров. Я начал рисовать мало знакомый с его творчестовм и попал к нему на сайт уже после того как выложил свой первый пак со смайлами. Соотвественно, мы развивались разнми путями но наши работы во многом похожи, скорее благодаря нашему взгляду на многие вещи, через призму юмора и сатиры. Он один из первых сделал так, что смайл начал передавать эмоцию а не изображать статично. Некоторые работы Fool'a настолько хороши, что я не смог бы переделать их лучше, я имею ввиду ИДЕЮ смайла. Ведь идея это можно сказать, основной стержень работы, как бы хорошо она не была выполнена, без идеи смайл мертв. (Причина почему я 99% просьб не удовлетворяю. Идея интересная одному чаще всего не нужна никому.) В моем творчестве есть какое-то влияние работ Fool'a, но это не было чем то конкретным или не было сделано специально. К примеру, смайл crazy.gif это идея Фула. Конечно нарисована она можно сказать ну просто совсем по другому, но я не отричцаю что пока я лучьше не придумал. Да может и не надо изобретать велосипед? Буквально на днях я поговорил с Fool'ом и он дал мне добро на свои работы, поэтому я могу использовать его идеи с его разрешения. Возможно классика смайлов Fool'a будет представлена, каким то образом в моем творчестве. Но я не собираюсь тупо копировать все работы или строго по кадрам, это ни к чему. Просто есть интерсные решения которые просто въелись в быт интернетсообщества и это надо преумножать и сохранять smile.gif Вот наша с Fool'ом переписка (без личных вопросов smile.gif )

I like fool's smileys very much. Even more, I think that he is one of the best animators. I didnt know much about his works, when I started to draw. I found his website after I published my first smiley-pack, accordingly, we developed by different ways, and some of our works are similar because we have similar look at things through the prism of humor and satire. He was one of the first who made a smiley expressing emotion, but not simple static image. Some of Fool's works are so good, that I would not remake it better, I mean the IDEA of the smiley. Because the idea is the general core of the work. Even well-done image will be dead without good idea (and this is the reason why I don't make 99% of requests. The idea which is interesting only for someone, in most cases is not interesting for everybody). In some places my works are having Fool's influence, but it was not something specific and was not made intentionally. For example the smiley crazy.gif this is Fool's idea. Of course it was drawn absolutely differently, but I don't deny that I could not make better, for now, and maybe I do not need " to invent a wheel"? On these days I have talked with Fool and he gave me the permission to use his works, I have his permission and that's why I can use his ideas. May well be that Fool's smiles classics will be presented someway in my art, but I'm not going just to copy his works frame by frame, no. Just I think there is interesting decisions, that are integral part of the Internet's community life already and we need to keep it up smile.gif. here is our typing with Fool (without personal questions:))

Цитата(Aiwan @ Сегодня, 12:41 PM) [snapback]8339[/snapback]
Hi, Fool!

Listen, I have a question for you, can I convert some of your work into kolobok style? I don't want "to invent a wheel", but it is not polite without permisson.[/:)

Цитата(Fool @ Сегодня, 12:41 PM) [snapback]8339[/snapback]
hey =)
oh my God, sure you can if you wish=)
Add Name in post
+Quote Post
little girl
post Jun 5 2007, 10:50 AM
Post #17

Member

big thanks to you , dilia ! give_rose.gif

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
Doc
post Jun 5 2007, 01:27 PM
Post #18

Member
Group Icon

good.gif Dilia 4 President!!! drinks.gif

--------------------

Add Name in post
+Quote Post
mystic cat
post Jun 5 2007, 05:10 PM
Post #19

Member
Group Icon

From: Texas,USA
Member No.: 1,657

QUOTE(Doc @ Jun 5 2007, 05:27 AM) [snapback]8465[/snapback]
good.gif Dilia 4 President!!! drinks.gif

I'll drink to that! drinks.gif give_rose.gif

--------------------
Add Name in post
+Quote Post
BradLee
post Oct 16 2008, 09:20 AM
Post #20

Member

From: Australia
Member No.: 2,553

QUOTE (viannen @ Jun 4 2007, 04:08 AM) *
Well, I think Fool is an absolutely brilliant animator, and eventhough I prefer to make Aiwan's Koloboks, I love Fool's smilies as well. And they're harder to make than they may look. I was asked some time ago to convert my marionette to Fool's style, and it was anything but easy, partly because it's on an even smaller scale.

-->

Those are really great viannen.

Does anyone know of any other smileys that have been made in Fool's style?
Add Name in post
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2017 - 03:48 PM